Při výběru jakéhokoliv cenově náročnějšího výrobku s předpokladem dlouhodobého aktivního užívání, je třeba vše řádně rozmyslet. Pokud se jedná o přístřešek pro automobil, je tu několik zásadních otázek.

Jaké jsou možnosti umístění?

Pokud máte možnost, či dokonce potřebujete přístřešek umístit poblíž domu, vyplatí se zvážit investici do přístřešku pro auto ke zdi domu. Je to vhodnější než volba samonosné konstrukce, třebaže i tu lze také situovat k těsné blízkosti domu. Samonosná konstrukce však najde efektivnější využití v případě nutnosti situovat přístřešek do vzdálenější části pozemku. Anebo když potřebujete současně zajistit kryté parkovací stání pro více aut současně.

Kolik si můžete dovolit investovat?

Odpověď na tuto otázku není důležitá pouze při volbě materiálu výsledného modelu, i když hraje v pořizovací ceně zásadní roli, ale také z hlediska řešení konstrukce. Samostatně stojící přístřešky disponují větším počtem nosných sloupků, takže mohou být potencionálně nákladnější než přístavné varianty určené k ukotvení do fasády.

Moderní hliníkové přístřešky na auto jsou rovněž odolnější a dosahují delší životnosti než přístřešky dřevěné, a to s minimálními nároky na údržbu. Přitom jsou schopny udržet si dlouhodobě atraktivní vzhled. Většina hliníkových carportů je navíc vybavena odolnou a prakticky nerozbitnou polykarbonátovou krytinou, což snižuje riziko poškození a následných investic do její opravy či výměny.

Kolik parkovacích míst potřebujete?

Víte-li, že si vystačíte pouze s jedním parkovacím místem, máte výběr vhodného modelu poměrně usnadněn. Nabídka tohoto typu je nejširšía lze nalézt prakticky jakékoliv designové provedení.

Ale i v případě nutnosti zajistit kryté parkovací stání pro dvě či tři auta, případně celou firemní flotilu, je hned několik možností, jakou cestou se vydat. Buď zvolit přístřešek přímo navržený pro dva a více vozů, anebo více samostatných přístřešků. Druhé řešení pak nabízí možnost užít je individuálně, anebo uspořádat do jedné vizuálně ucelené sestavy.

Vyplatí se také zvážit, jaká je šance, že se v blízké budoucnosti vaše nároky na počet parkovacích míst zvýší a eventuálně již nyní pořídit přístřešek disponující jedním místem navíc, než jsou aktuální potřeby. Čímž se, alespoň dočasně, současně získá prostor navíc pro jiné způsoby využití, případně komfortnější obsluhu a pohyb okolo vozu.

A obdobně je vhodné rozměry zohlednit i s přihlédnutím na typ parkovaného vozu. Současný menší vůz v budoucnu nemusí dostačovat a vyměníte jej za větší vozidlo. Předejdete tak situaci, kdy by se pod přístřešek nedalo s velkým vozem zaparkovat – např. kvůli výšce konstrukce. Anebo se nebude pohodlně vystupovat či pohybovat kolem auta kvůli nedostatečné šířce carportu. 

Má sloužit i k jiným účelům?

Alternativních způsobů, jak využít přístřešek na auto, je celá řada. Nemusí sloužit jen jako náhrada za zahradní pergolu či jako úložný prostor. Rozhodně je dobré promyslet tyto možnosti ještě před koupí.