Přístřešek na auto účinně ochrání vaše auto před nepřízní počasí, a to od deště až po krupobití, ale jedno drobné riziko tu však stále je. Pod přístřeškem se rádo usadí ptactvo, které zde začne hnízdit, a tedy obvykle znečišťovat i zaparkovaný automobil. Naštěstí se tento problém dá výrazně snížit či dokonce úplně eliminovat. Jak?

PJF carport pergoala real installations 3 1Jednoduché, účinné a levné metody


Jako efektivní způsob, jak bezpečně udržet ptactvo dostatečně daleko od přístřešku, je umístit na něj, pod něj či do jeho těsné blízkosti např. gumovou maketu/imitaci hada či dravého ptáka, jako je např. orel. A z počátku její umístění měnit (např. 2x týdně), než takto odradíte i ty nejtroufalejší ptáky. Pak už se přístřešku budou trvale vyhýbat. Cena tohoto typu plašiče se pohybuje v rozmezí 250–400 Kč.

Ptáci jsou poměrně plaší a dokáže je vylekat nejen silueta dravce, ale možná až překvapivě také pouhý zavěšený balónek. Protože neustále kmitá ve větru, ptactvo plaší. Dostačující zpravidla bývá několik málo balónků napuštěných heliem zavěsit různě v prostoru přístřešku.

Kromě domácí výroby můžete dokonce sáhnout po speciálních plašících baloncích, je však třeba počítat s tím, že kus nejčastěji pořídíte v rozmezí 90–180 Kč. Při pořízení pouze 3–5 ks však jde stále o poměrně malou investici, zohledníte-li čas, který následně ušetříte na čištění vozu.

Nákladnější řešení

Další možnost představuje instalace sítě proti ptákům v místech, kde se rádi zdržují. Anebo nalepení reflexní pásky, kdy se ptáci v odraze spatří a sami sebe se polekají, případně je odradí odraz slunečních paprsků.

Pokud by všechny předchozí kroky přeci jen selhaly, můžete přistoupit na „těžký kalibr“, jakým je ultrazvukový plašič. Zde už je však nutné počítat s vyšší investicí, běžně přesahující tisíc korun.