8.12.2017

Pokračujeme v našem seriálu mapujícím jednotlivé typy přístřešků. Tentokrát se podíváme na hliníkové přístřešky. Jejich výrobou je, že v sobě spojují praktičnost, příjemný design i plnou funkčnost. V posledních letech získávají tyto přístřešky velkou popularitu, patří mezi velmi moderní řešení carportu.

Vlastnosti vhodné pro stavební konstrukcepjf

Proč právě hliník? Na úvod si položíme otázku, v čem spočívá výhoda právě tohoto materiálu? Hliník je bělavě šedý kov, který vykazuje velmi dobré konstrukční vlastnosti. Je dobře kujný, a přitom lehký. Dá se velmi úspěšně svařovat. Tyto vlastnosti ho katapultují do nejrůznějších sfér využití a výjimkou nejsou ani stavební konstrukce. Proto vznikají i například hliníkové přístřešky na auto, hliníkové pergoly či hliníkové zimní zahrady, které těží z výborných vlastností hliníkových konstrukčních slitin.

Stavební slitiny téměř na přání

Jak už bylo zmíněno, jedná se o slitiny, kdy základ – hliník doplňují další prvky. Ve slitinách určených na stavební konstrukce tak najdete kromě hliníku třeba lithium a kobalt pro zlepšení pevnosti a plastických vlastností, dále například nikl pro pevnost za vysokých teplot, skandium dokáže zlepšit svařitelnost, stříbro chemickou odolnost a například bismut s olovem mechanickou obrobitelnost, bor elektrickou vodivost, molybden se zirkoniem pak strukturu.

Eloxování přináší vynikající ochranu proti korozi

Díky přídavkům se dá vyrobit sloučenina, která bude maximálně vyhovovat požadavkům. Přístřešky z hliníku také využívají jedné další velmi významné vlastnosti, a sice možnosti eloxování. Právě díky tomu hliník dále nekoroduje. Můžete tak mít hliníkovou konstrukci vystavenu dešti, větru, zimě, horku a klimatické změny se na ní nijak nepodepisují. Vydrží dlouhé roky beze změn, takže s hliníkovou stavbou vytváříte řešení klidně i na desetiletí dopředu. Konstrukce odolává i vichřici o síle orkánu, což obrovská výhoda, podmínkou je ale samozřejmě kvalitní ukotvení do země.

Kvalitní střecha s vysokou nosností

Hliníkové profily tvoří kvalitní konstrukce. Velkou výhodou přístřešků tohoto typu je skutečnost, že jde o lehkou konstrukci. Manipulace během stavby je tak velmi snadná, oproti mnohem těžší oceli. Hliníkový přístřešek je obvykle opatřen střechou z polykarbonátu. Tyto dva stavební materiály si totiž velmi dobře rozumí. Polykarbonát je také lehký a snadno se ke hliníkovým profilům upevňuje. Synergie je v tomto případě vynikající, navíc polykarbonát chrání před UV paprsky, a to 100 % UVA paprsky a 75 % UVB paprsky. Nosnost je 60 -150 kg/m2.

Bezúdržbovou jako velký přínos

Velkým přínosem je skutečnost, že přístřešky z hliníku jsou levné, protože hliníkové slitiny se průmyslově vyrábějí ve velkém, a tudíž náklady na ně nejsou vysoké. Zároveň s již zmiňovanou dlouhou životností jde ruku v ruce i Bezúdržbovou. Na rozdíl třeba od dřevěných přístřešků, které vyžadují určitou údržbu, tento kov přežije prakticky cokoli bez úhony a nemusíte se o něj nijak starat – eloxování ho ochrání od poškození korozí.

Různé druhy konstrukcí

Konstrukčně jsou tyto přístřešky navíc značně variabilní. Můžete mít přístřešek pro jedno, pro dvě auta nebo řadové stání. Stejně tak se dá ale pořídit i přístřešek typu boční panel, který váš vůz ochrání i z boku. K dispozici je online sestava i s prodloužením, kde stojí dvě auta za sebou, Y sestava, kde jsou sloupky uprostřed a střechy do tvaru písmene Y na obě dvě strany. Možností je celá řada. Přístřešky mohou být samonosné, nebo ke zdi domu. V zásadě ale kromě katalogové nabídky lze vyrobit i atypický hliníkový přístřešek na přání zákazníka, ovšem jde o nákladnější záležitost.