8.2.2018

V současnosti prožívají dřevěné stavby svůj boom. Spousta lidí si v rámci návratu k přírodě pořizuje dřevěné objekty. Ovšem pokud si jako stavební materiál vyberete dřevo, strašákem bývá vlhkost. Jak s ní bojovat?

Smrkové a borovicové dřevo potřebuje péčiwr

Dřevěné přístřešky používané třeba jako carport, čili stání pro automobil, jsou velice oblíbené. Velmi často se vyrábějí ze smrkového, nebo také borovicového dřeva. Je to sice krásný, na dotek velice příjemný materiál, ale na druhou stranu od něj hrozí také určitá nebezpečí. Smrkové, ale pochopitelně i borovicové dřevo sice odolává našemu klimatu, ale přece jenom je třeba ho ošetřovat. Zkrátka se neobejde bez řádné péče. Nejde ale jenom o pravidelnou kontrolu, zda dřevo nehnije nebo neplesniví. Nejde jenom o natírání.

Normy musí být dodržovány

Aby vám přístřešky na auto ze dřeva vydržely co nejdéle, je třeba se zajímat o co nejvyšší kvalitu vstupní suroviny, tedy dřeva samotného. Maximální kvalita dřeva významně prodlužuje jeho životnost. Proto se musíte zajímat například i o vlhkost dřeva. Platí, že čím vyšší je vlhkost dřeva, tím vyšší je i riziko plesnivění a hnití a tím se snižuje životnost stavby. Vlhkost dřeva by se měla pohybovat v rozmezí 15±3 %. Norma to takto určuje a veškeré dřevo určené na stavbu přístřešků ji samozřejmě musí bezpodmínečně splňovat.

Vrstvené lepené konstrukce omezují vliv vlhkosti

Nemusíte se tedy obávat, že by uvedené hodnoty nebyly u přístřešků ze dřeva dodrženy. Ostatně jejich dodržení neznamená jenom zaručení delší životnosti. Především jde o to, že klesá pravděpodobnost nakažení přístřešku nějakými dřevokaznými škůdci, kteří by vám mohli způsobit nemalé problémy. Zároveň boj s vlhkostí u dřeva výrazně snižují v současnosti používané vrstvené lepené konstrukce. U nich pracuje dřevo v daleko menší míře než u klasických hranolů. Proto se tento typ konstrukcí používá stále častěji.