8.4.2020

O nutnosti osvětlení garáže nejspíše nikdo nepochybuje. Ale možná se ptáte, k čemu by vám bylo osvětlení u přístřešku na auto. Důvodů je přitom hned několik.

Proč a kdy se vyplatí osvětlení pro přístřešek na auto

Posezení

Jedním z důvodů je, že řadě majitelů neslouží přístřešek jen pro zabezpečení krytého stání jejich vozu, ale obzvláště v letních měsících jej využívají coby rozšířenou obytnou plochu domu, např. odpočinkový kout nahrazující pergolu nebo zimní zahradu. A osvětlení jim umožní trávit zde čas i ve večerních hodinách.

Pohodlí při práci

Přístřešek také často slouží jako prostorná venkovní dílna, rozšiřující nebo zastupující chybějící klasickou garáž. Vhodné osvětlení v kombinaci například s venkovním plynovým ohřívačem tak umožní bez problému pracovat či opravovat auto pod přístřeškem i za tmy.

Prostor pro děti

Osvětlený hliníkový nebo dřevěný přístřešek pro auto s betonovou podlahou mohou využít také děti, kdy se může proměnit ve fotbalové hřiště či obecně herní prostor, a to nejen za denního světla.

Bezpečné a pohodlné parkování

Především ale osvětlení usnadní a zpříjemní parkování, couvání, pohyb kolem vozu, ale i nakládání a vykládání věcí z kufru. Ať už zkrátka vyjíždíte do práce v brzkých ranních hodinách, anebo se vracíte pozdě za tmy, vždy budete mít perfektní výhled a přehled o situaci.

 

Vhodné osvětlení

Příjezdovou cestu a parkovací plochu přístřešku se vyplatí opatřit nájezdovým osvětlením, strop potom středovým a stěny několika nástěnnými svítidly. Nebo svítidly na stojanech, případně samostatně stojícími svítidly po obvodu. Ideální, pokud jsou spojeny s pohybovým senzorem či detektorem stmívání pro automatické rozsvícení v nočních hodinách.

Nejvhodnější je pro tyto účely venkovní LED osvětlení s bílým svitem, popřípadě jeho solární varianta.

Důležitá je také úroveň IP krytí; do uzavřených prostor garáže je dostačující IP44, lépe IP5x a výše. V případě přístřešku doporučujeme s ohledem na co nejdelší životnost rovnou IP67 s nejvyšší ochranou proti vodě a prachu.