8.5.2020

Co si pod pojmem nájezdové svítidlo představit, jaké parametry má splňovat, aby bezproblémově fungovalo dlouhé roky, a proč a kde se vyplatí? Odpovědi na tyto otázky naleznete v tomto článku.

příjezdová cesta pixabay garážCo jsou nájezdová svítidla

Jde o orientační osvětlení zapuštěné do země, určené pro osvětlení příjezdové cesty vedoucí pod přístřešek na auto, chodníku, zahradní cestičky nebo třeba prostoru pergoly. Oblíbené jsou zejména pro svou praktičnost, moderní design a ve srovnání s jinými typy venkovního osvětlení také menšími rozměry, díky nimž neubírají příliš prostoru, a pokud právě nesvítí, jsou zcela nenápadná.

Proto jsou vhodná i pro použití ve veřejném prostoru – jako jsou náměstí a parkovací plochy – nejsou tak častým terčem vandalů jako například osvětlovací sloupky nebo nástěnné osvětlení.

Na co se zaměřit při výběru:

Hodnota krytí

Hlavním kritériem je hodnota tzv. IP krytí nájezdového světla, která udává jeho odolnost vůči venkovním vlivům. Ta by měla dosahovat alespoň hodnoty 67 a více. Toto číslo deklaruje, že je dané venkovní nájezdové osvětlení odolné proti vniknutí cizích těles včetně prachu a voděodolné i při krátkodobém ponoření do hloubky 15 cm až 1 m. Osvětlení s IP68 pak lze použít pro osvětlení bazénu – je však třeba počítat s nárůstem ceny z průměrných 1 600 Kč na cca 2 300 Kč.

Z nabídky Hobbytec: Přístřešky na auto na auto 

Nosnost

Pro zápustné svítidlo určené k pravidelným přejezdům vozem je důležité i to, jakou zátěž unese. Průměrný sedan či kombi se se váhově pohybují kolem 1,3–1,5 t, takže standardní nájezdové osvětlení s nosností 2 t – a cenou v rozmezí 1 500–3 000 Kč – je ve většině případů dostačující. Ale už u klasického minivanu je třeba počítat s vyššími nároky na nosnost svítidel, a tedy nezřídka si pár stokorun připlatit.

Typ osvětlení

Nejrozšířenější jsou nájezdová LED svítidla s čipem, k dostání jsou však i solární svítidla, tedy šetrnější k životnímu prostředí. Možností jsou i halogenová nájezdová svítidla, ta jsou vhodná zejména tehdy, chceme-li zdůraznit určité části vegetace v okolí.