16.5.2020

Plánujete pořídit přístřešek na auto? Kromě vzhledu, ceny či výrobce se zaměřte také na volbu ideálního rozměru. Ušetříte si tím případné starosti v budoucnu.

Jak na to a proč se rozměrem zabývat

Ať už jste si vyhlédli jakýkoliv přístřešek pro auto, klíčovou roli hraje také jeho rozměr. Na jeho správný výběr máte totiž jen jeden pokus. Jistou výjimkou jsou ovšem naše moderní hliníkové přístřešky na auto, které umožňují spojení více kusů do jednoho velkého stání podle toho, kolik parkovacích míst právě potřebujete.

K volbě velikosti parkovacího stání proto přistupujte s rozvahou, řídit se přitom můžete vícero vodítky:

Počtem parkovacích míst

Má každý dospělý v rodině své auto a potřebujete více parkovacích míst? Případně předpokládáte, že se se tak v budoucnu stane, a nechcete situaci s nedostatkem místa k parkování řešit na poslední chvíli?

Právě pro vás jsou určeny vícemístné přístřešky. U nás na Hobbytec.cz najdete jak přístřešky pro dvě, tak přístřešky pro 3 auta současně.

Rozměr/typ vozu

Většina přístřešků je již od začátku navrhována tak, aby velikostně vyhovovala většině automobilů na trhu – tedy sedanům či combi, ale i pick-upům a menším dodávkám. Situace se lehce mění u některých SUV, u kterých je vhodné kvůli vašemu komfortu i nejvyšší možné následné ochraně vozu volit přístřešek na auto širší. Samostatnou kategorii tvoří přístřešek pro karavan.

Doporučujeme proto, abyste si zjistili přesné rozměry vašeho vozu a teprve na jejich základě vybírali. Pamatujte také na to, že přístřešek by měl nabízet dostatek volného prostoru pro pohodlné nastupování a vystupování, což do značné míry ovlivníte jeho situováním na vhodné místo.

Plánované využití a možné změny

Vždy platí: dvakrát měř, jednou řež. Proto počítejte s tím, že s vámi bude přístřešek déle než vaše současné auto. Při přechodu na nový –
a pravděpodobně větší – model by nemělo dojít k tomu, že se pod kryté stání nevejde.

Větší přístřešek navíc nabízí možnost využít prostor navíc pro úschovu kol, grilu a jiného vybavení, které nemáte kam jinam dát.

Povolení

Volbu rozměru může do značné míry ovlivnit také to, jak moc vám vyhovuje nutnost vyřizovat stavební povolení. Tu u přístřešků do 25 m2 zastavěné plochy totiž nemáte a stačí jen územní souhlas a ohlášení stavby. Více o problematice zde.