1.6.2020

Jak ochránit auto před krádeží, aby vás to nestálo ani korunu?

 

Parkujete pod přístřešek na auto či do garáže a zajímá vás, co vše můžete udělat, aby vám vůz neukradli pod nosem? Kromě zabezpečení přístřešku na auto či garáže vám k tomu stačí dodržovat jednoduchá pravidla. Mnoho řidičů je však ignoruje. Znáte je všechna?

 

Znesnadněte přístup

Vždy zamykejte a zavírejte okna. Že to děláte automaticky? A v tom je právě „zakopaný pes“. Úkony, které jsme dělali již tisíckrát, děláme prakticky bez přemýšlení. A pokud nás právě během nich cokoliv vyruší, možnost, že na ně zapomeneme, je vyšší než u těch, které děláme s plným vědomím. Třeba právě proto, že je tak často nevykonáváme. Proto si raději zkontroluje, máte-li zamčeno a všechna okna zavřená.

Nedávejte důvod

Pokud to není vyloženě nutné, nenechávejte v autě žádné hodnotné předměty. Zvláště ne na viditelných místech, jako je sedadlo nebo palubová deska. Nedbale pohozený telefon, ale třeba i složka s dokumenty jsou pro kolemjdoucího zloděje dostatečným lákadlem. Nejenže vám ukradne telefon za pár tisíc, ale při snaze dostat se dovnitř poškodí dveře či rozbije okno, což pak budete zbytečně řešit s pojišťovnou.

Také ztráta citlivých dat v telefonu či získaných z dokumentů pro vás může znamenat ještě větší škodu, než samotné odcizení předmětů.

Pozor na klíčky

Častým nešvarem řady řidičů je sklon nechávat klíčky od auta na palubní desce, či dokonce v zapalování, protože se chystají z auta „jen odskočit“. I když jde o kratičký okamžik, abyste natankovali, zaplatili účet za benzín anebo si zašli pro věci do kufru, raději si vždy vezměte klíčky s sebou. Profesionální zloděj je schopen i do zamčeného auta vniknout a odjet za pouhých 30 vteřin. S klíčky v zapalování vám s autem zmizí ještě dříve, než si jej všimnete – a šance, že jej včas zastavíte, je nulová.

Ať je auto vidět

Co dělat, když jste na cestách a nemůžete zaparkovat do garáže ani pod dobře hlídaný přístřešek pro auto? Najděte si vždy dobře osvětlené a už z dálky viditelné místo k parkování, i kdyby to mělo znamenat, že vám to zabere pár minut nebo budete muset ujít od auta k cíli několik metrů pěšky navíc.