7.7.2020

3 jednoduché tipy a triky, jak udržet přístřešek na auto co nejdéle čistý a uklizený. A nestojí ani korunu.

Vymezení hranic

První typ nemá s úklidem zdánlivě nic společného, ale pokud se jej rozhodnete praktikovat, na pořádku a čistotě přístřešku se projeví zásadně. Řeč je o prostém vymezení hranic parkovací plochy páskou či barvou, tedy stejně jako je tomu na parkovištích.

Většina přístřešků totiž nabízí i dostatek volného místa kolem vozu. Ne všechny dvoumístné modely také slouží primárně k parkování dvou aut, ale částečně jsou využívány například jako úložný prostor.

Pokud tedy parkujete stále na stejném místě, přesným vymezením prostoru pro parkování získáte okamžitý přehled, jestli náhodou některý z uschovaných předmětů není příliš blízko parkovací plochy, kde byste jej mohli přejet, zničit nebo si odřít lak na voze.

 

Pravidelné oplachování

Moderní ocelové a hliníkové přístřešky na auto jsou z podstaty prakticky bezúdržbové, ošetřené ochrannými nátěry. A jakmile jen trochu začne ztrácet lesk vlivem nanesených nečistot, stačí zpravidla vyčkat na příchod deště a za chvíli není po usazeninách a nečistotách ani stopy. Čas od času se přesto vyplatí opláchnout jej čistou nebo mýdlovou vodou, zejména tedy obvodové kanálky pro svod vody či rohy a hrany, odkud nečistoty déšť vymyje jen s obtížemi.

 

Odstraňování listí a sněhu

Proč odstraňovat listí? Především proto, že ačkoliv samo o sobě neváží tolik, aby jeho nános představoval pro střechu přístřešku problém, v kombinaci s deštěm a přirozenou schopností listů nasávat vodu už je situace jiná. Několikacentimetrová vysoká vrstva mokrého listí přes celou střechu najednou může vážit až několik desítek kilogramů, i více.

Co se sněhu týče, většina sériově či na míru vyráběných přístřešků je navržena tak, aby byly schopny bez problému unést minimálně 100 kg/m2 – například WESTMANN, jeden z nejprodávanějších carportů na HOBBYTEC.cz.

Přesto je dobré pravidelně kontrolovat stav sněhu na střeše a průběžně jej odklízet. A to i ve chvíli, kdy se oteplí a sníh začne pozvolna tát. Může se totiž stát, že nestihne roztát dostatečně rychle a zbytky neroztátého sněhu opět zmrznou. Vytvoří na střeše malou, ale těžkou ledovou krustu, na kterou napadá nová vrstva sněhu a výsledná zátěž může být až neúnosná. Přestože potencionální problém nemusí být v takový okamžik pouhým okem vůbec patrný.