16.9.2020

Chystáte se pořídit přístřešek pro auto a zajímá vás, jaké typy podkladů se běžně používají a jaké mají výhody či nevýhody? Máte hned několik možností.

Kvalitní a moderní přístřešek na auto musí splňovat celou řadu kritérií. Od odolnosti a stability za každé situace až po neméně důležitou vlastnost, jako je celková estetika stání a souznění s okolím. Důležitou roli v tom hraje právě volba vhodného podkladu parkovací plochy přístřešku.

Postavit parkovací stání přímo na předem nezpevněném povrchu, jako je např. trávník, není vždy ideální, a často ani možné. I když jistou výjimkou jsou takzvané stavebnicové přístřešky pro auto, které je možné kvůli lehké konstrukci ukotvit téměř kdekoliv.

Štěrkový podklad


Nejsnazším řešením je betonový základ, případně právě beton s vrchní vrstvou štěrku, tedy podklad, který není nijak časově ani finančně náročný na realizaci. Mnohdy je zcela dostačující. Má se však za to, že uvolněné kusy štěrku, obzvláště je-li nanesen ve vyšší vrstvě, se mohou při nájezdu odrazit do vozu a z dlouhodobého hlediska jej poškodit způsobenými škrábanci. A stejně tak poškozovat pneumatiky.

Dále je třeba počítat s potřebou pravidelné údržby.

Podkladová dlažba


Další možností je klasická venkovní či zámková dlažba. Opět relativně rychlá na realizaci, při správné volbě prakticky nezničitelná. Výhodou je také nepřeberné množství tvarů a rozměrů dlažby a její snadná přizpůsobivost a možnost kombinací – například složení více barevných variant téže dlažby do pestrobarevných vzorů. I zde je však třeba počítat s nároky na průběžnou údržbu – např. odstraňování zarostlého plevele

Asfaltový podklad


Asfalt je jednoznačně pravou volbou pro náročné. Samotná realizace totiž vyžaduje důkladné přípravné práce včetně drenáže. A neobejde se bez přítomnosti zkušených profesionálů.

Výhodou asfaltu je složení povrchu, jeho odolnost, bezúdržbovost a šetrnost vůči pneumatikám – a v podstatě neomezená životnost. Stejně tak dobrá je zvuková izolace.

Počítejte však s výrazně vyššími náklady na realizaci než v předchozích případech.