4.11.2020

Chcete zazimovat auto, nebo jej alespoň připravit na nadcházející chladné období, ale nemáte možnost pronajmout si garáž či prostor pro umístění vlastní betonové garáže?

Pokud máte obavy z dlouhodobého stání vozu venku, zaparkujte auto pod přístřešek. A jestliže vám zatím schází, na Hobbytec.cz jich najdete celou řadu typů, včetně těch k montáži svépomocí.

Zatímco při parkování auta v garáži s ním vyjíždíte ven do chladu a opět do „tepla“ garáže, takže dochází k neustálému zahřívání a ochlazení vozu (tedy výkyvu teplot), při parkování pod přístřeškem si auto udržuje teplotu stálou, shodnou s tou venkovní. Nedochází tedy k jejím nárazovým výkyvům ani ke kondenzaci vodních par, což by vedlo
k rezivění a poškození některých částí vozu.

Přístřešek jako takový navíc zajistí, aby nebyl vůz v přímém kontaktu s napadaným sněhem, deštěm, tedy vodou a dalšími vlivy, které vůz při delším vystavení jejich působení postupně ničí.

Přesto je vhodné i pod přístřeškem zaparkovaný automobil překrýt vodotěsnou autoplachtou – při parkování v garáži se tomu však vyhněte.

Dále je důležité, aby zazimovaný či jen déle zaparkovaný automobil měl právě v zimním období natankovanou plnou nádrž, protože přítomnost benzínu v nádrži brání jejímu rezivění.

Dohustěte také pneumatiky, vyměňte motorový olej (budete-li parkovat déle než měsíc) a také dolijte nemrznoucí směs do ostřikovačů.

V minulosti se hojně doporučovalo při zazimování vozu odpojit či rovnou vyjmout také autobaterii, dnes to sami výrobci nedoporučují. Naopak radí autobaterii ve voze ponechat, pouze ji před odstavením vozu dobít. Nabitá autobaterie pak odolá i nízkým teplotám.

Před zakrytím také nezapomeňte auto důkladně očistit, především zvenčí, abyste předešli tvorbě usazenin, ale rovnou dopřejte péči také samotnému interiéru.