5.12.2020

Způsobů, jak odklidit sníh či led ze střechy přístřešku na auto, je hned několik. Většinou si ale vystačíte se základní sadou v podobě smetáku
a lopaty, žádná novinka. Víte ale, jak je při úklidu použít efektivně?

 

Koště vs. hrablo

Vybavte se dlouhým koštětem, žebříkem a požádejte jednoho pomocníka. Ze žebříku pak začněte s pomocí koštěte sníh shrnovat – lépe směrem k sobě. Čím delší koště bude, tím snadněji se dostanete i ke sněhu ve středové části střechy, který je jinak poměrně těžko dosažitelný.

Žebřík nezapomeňte umístit tak, aby nestál na zledovatělé ploše, a pomocníka zaúkolujte, aby jej přidržoval. Výhodnější je mít k ruce ne jednoho, ale rovnou dva pomocníky. Ten druhý bude odklízet shrnutý sníh okolo přístřešku.

Pokud si pak chcete práci o něco usnadnit a dosáhnout lepšího výsledku, je vhodnější místo koštěte použít přímo hrablo na sníh, jako je například tento model SnowSky, s nímž jde práce vážně od ruky jedna radost.

Lopata

Část majitelů carportů poněkud chybně jako náhradu za koště používá lopatu. Tím se však zvyšuje pravděpodobnost, že krytinu přístřešku poškrábou. Pokud tedy už použít lopatu, tak jedině přímo lopatu na sníh. S její pomocí pak lze velmi dobře rozbít ztvrdlou vrstvu ledu a následně ji shrnout ze střechy dolů.

Přestože většina moderních přístřešků na auto kromě vichřice bez problému ustojí také nálož sněhové pokrývky o výšce několika desítek centimetrů, nijak to nesnižuje důležitost pravidelného odklízení.

Pokud však chcete tento úkon během zimy omezit na minimum a současně žijete v lokalitě, kde jsou velké sněhové nadílky pravidlem, stejně jako zvýšená větrnost, doporučujeme rovnou sáhnout po přístřešku přímo vyrobeném do náročných podmínek.