27.12.2020

Polykarbonát rychle zaujal pozici nejpoužívanější krytiny v celé řadě segmentů a výjimkou nejsou ani přístřešky na auto napříč všemi cenovými kategoriemi. Čím tedy vyniká a proč si získal takovou oblibu?

 

Častým omylem při výběru krytiny carportu je domněnka, že průhlednost polykarbonátu automaticky znamená, že se prostor přístřešku bude rychle a hodně zahřívat. To však nejen neodpovídá skutečnosti, ale je tomu přesně naopak.

Polykarbonát používaný pro zastřešení carportů naopak vyniká tím, že i přes relativně vysokou míru světelné propustnosti a díky ochranné složce v podobě UV filtru účinně blokuje až 90 % intenzity a škodlivosti UV paprsků. Takže ve výsledku zajišťuje zastřešenému prostoru ideální poměr stínění a světla a současně chrání karoserii před negativním působením slunečních paprsků a interiér vozu před přehřátím.

Po vstupu do vozu parkujícího pod přístřeškem s polykarbonátem za parného letního dne vás tak mile překvapí vnitřní daleko příjemnější klima, než kdybyste parkovali pod naprosto neprůhlednou a světlo nepropouštějící krytinou, např. ze dřeva.

Svou roli v tom hraje nejen celková struktura, ale i barevná škála, v níž je materiál běžně k dostání.

Další velkou předností je samozřejmě mimořádná odolnost vůči nárazu, takže střecha hravě odolá např. krupobití i jakýmkoliv dalším (nejen přírodním) vlivům, s čímž souvisí také dlouhá životnost A to při prakticky nulových nárocích na údržbu. A když už je přeci jen potřebná, stačí polykarbonát zpravidla pouze opláchnout – a zase vypadá jako nový.

Ruku v ruce s tím jde i skutečnost, že řada výrobců produktů s polykarbonátovou krytinou na ni poskytuje prodlouženou záruku, jelikož si jsou jisti její odolností. Ta je ve srovnání se sklem až dvěstěkrát vyšší.

Plusem je také až o polovinu nižší hmotnost ve srovnání se sklem stejných rozměrů, což výrazně usnadňuje manipulaci s jednotlivými panely. To oceníte, zejména pokud si pořizujete např. některý z našich přístřešků na auto k montáži svépomocí, jako jsou Arcadia, Atlas nebo Vitoria a další.

Polykarbonátové panely jsou zároveň cenově dostupné, což se pozitivně projevuje také na celkové výsledné ceně dostupných přístřešků pro auta.