I když se to na první pohled nezdá, jsou obytné vozy v České republice poměrně rozšířené a dá se očekávat, že jejich popularita vlivem současné situace ještě vzroste. Dokonce bychom se nebáli v této oblasti očekávat doslova boom. Při pořizování karavanu je však třeba stejně pečlivě vybírat nejen samotný obytný vůz, ale také kryté stání, pod nímž bude parkovat. Jak a podle čeho stanovit vhodnou výšku přístřešku pro karavan?

Hned v úvodu je třeba uvést, že rozhodnete-li se místo klasického přístřešku dát přednost výrazně levnější variantě v podobě krycí plachty, bezpochyby ušetříte, ovšem z dlouhodobého hlediska to není nejlepší řešení. Ať už co se týče míry ochrany vašeho obytného vozu, tak ani v otázce životnosti.

Kromě obecných doporučení jak zvolit ideální výšku a rozměr stání, najdete na konci článku také pár tipů na vybrané modely z nabídky Hobbytec.cz, nyní navíc za ještě výhodnější ceny.

Karavan TripKritéria výběru

Výška

Obytné vozy mají zpravidla výšku přibližně od 2,15 m do 3–3,2 m. Přístřešek by měl být logicky o značný kus vyšší, aby bylo zajištěno bezproblémové parkování za jakékoliv situace.

Ideální je, aby mezi střechou vozu a přístřešku byla ponechána mezera alespoň 50 cm, zdaleka nejlépe pak cca 1 metr.

Například už pod nejlevnější přístřešek na obytné vozy z našeho sortimentu, model Karavan TRIP, pohodlně zaparkujete v podstatě s jakýmkoliv vozem.

Šířka

Většina standardizovaných modelů přístřešků je široká 3 až 3,65 m, větší modely pak nabízejí šíři i 5,5 m. Širší přístřešek však nemusíte pořizovat jen z důvodu, že vlastníte větší vůz. Oceníte jej také ve chvíli, kdy se věnujete údržbě vozu či se kolem něj jen častěji pohybujete a potřebujete bez problému projít (např. dále do garáže). Údržba i pohyb okolo jsou poté výrazně pohodlnější.

Délka

Za základní délku přístřešků pro karavany se dá považovat 6 m, délka by pak samozřejmě měla odpovídat délce vozu, ideálně jej lehce přesahovat.

Samozřejmostí je, že v případě, že chcete prostor přístřešku využít také k jiným účelům, vyplatí se rovnou investovat do delší varianty.

Většina dostupných přístřešků pro obytné vozy se naštěstí prodává hned v několika dostupných délkách – kromě 6 m tak běžně najdete v nabídce modely o délce 8, ale také třeba 11 m.

 

Další oblíbené modely