Parkovat „pod širákem“ se z dlouhodobého hlediska nevyplácí. Důkazem je mimo jiné těchto pět výhod krytého či uzavřeného parkovacího místa.

Ochrání před nepřízní počasí


Déšť, sníh či vítr mohou auto (nejen karoserii) poškodit mnoha způsoby. Zatímco dlouhodobé vystavování sněhu a dešti podněcuje vznik rzi, náhlé krupobití zase může zanechat na voze nejeden nehezký důlek a není radno podceňovat ani napadané listí či jiné na vůz větrem nafoukané nečistoty, které zanechají stopy na laku.

Prach a pyly zase mohou v některých případech ucpat filtry. A velmi nízké teploty způsobit zamrznutí autokapalin či popraskání stěračů.

Kryté parkovací stání v podobě přístřešku, ideálně ještě doplněného o boční protivětrné panely, anebo klasická betonová garáž vás těchto nepříjemností výrazně, či dokonce zcela zbaví.

Chrání před slunečními paprsky

Slunce může vozu uškodit, ať venku právě doslova praží, anebo jen příjemně hřeje a svítí. Dlouhodobé vystavování slunečnímu paprskům, resp. UV záření, má totiž za následek pomalé, ale postupné odlupování a blednutí laku karoserie. Přehřátý interiér navíc také není nic příjemného, v horkém létě totiž mohou teploty uvnitř vystoupat nad 60°C.

Teplota venku může být ještě vyšší. A tu kromě pasažérů samozřejmě špatně snáší také vybavení a součásti interiéru, jako jsou sedačky či palubní deska, např. na volant nemusí být možné ani sáhnout.

Pomáhá chránit proti krádeži a vandalismu


To platí nejen v případě garáže, kde můžete auto po zaparkování bezpečně zamknout, ale také o přístřešcích na auto. Vhodně umístěné a dobře osvětlené kryté parkovací stání totiž samo o sobě představuje pro zloděje a vandaly dostatečně velké riziko odhalení. O možnostech zabezpečení přístřešku pro auta jsme psali již dříve.

Nižší pojištění


Jestliže je vaše auto chráněno proti všem výše zmíněným rizikům, stoupá šance, že vaše pojišťovna nebude muset platit za takto vzniklé škody. Proto se u některých pojišťoven můžete těšit ze sjednání nižšího pojistného. Více o pojištění garáže a přístřešku.


Přináší vám větší komfort


Máte-li pro auto zajištěno kryté parkovací místo, nemusíte se např. v zimě zabývat každodenním odklízením sněhu – stačí nasednout a vyrazit. Denně ušetřené minuty se
v průběhu roku nasčítají i na několik hodin, které lze trávit příjemnějšími a důležitějšími aktivitami.