Odstranění mechu z příjezdové cesty k přístřešku na auto či garáži bývá mnohdy složité. Nabízíme vám několik tipů, s jejichž pomocí se jej zbavíte raz dva.obrazek mech chodník Fotoworkshop4You pixabayPrvní možností, která z vaší strany nevyžaduje nijak zásadní úsilí, je samozřejmě pořízení speciálního přípravku na odstranění mechů z chodníků a dalších povrchů. (Litr tekutého přípravku vyjde na cca 100 až 300 Kč.) Zaujal-li vás tento článek, pravděpodobně to není řešení právě pro vás. Existuje však i jiná možnost. Podobný přípravek si totiž můžete vyrobit i svépomocí. Ve větším množství a za podobnou, ne-li rovnou nižší cenu.

Co k tomu budete potřebovat?

  • Kbelík

  • Nádobu s rozprašovačem

  • Kartáč s tvrdými štětinami

  • Studenou vodu

  • Teplou vodu

  • Tekuté bělidlo

Vytvořte ve kbelíku roztok z 23 litrů studené vody a 600 mililitrů tekutého bělidla a vlijte jej do láhve s rozprašovačem (pro tyto účely je vhodný zahradní či zádový postřikovač).

Aplikujte postřikovačem váš domácí „hubič mechu” na zasažená místa. Abyste dosáhli maximálního efektu, je třeba pečlivě pokrýt celou plochu,.

Následně nechte tento prostředek domácí výroby přibližně 15 minut působit.

Po uplynutí daného času roztok ze všech míst, kde byl aplikován, velmi důkladně omyjte. Pokud byste přípravek nechali působit příliš dlouho nebo ho očistili nedostatečně, mohl by povrch příjezdové cesty naopak poškodit!

Pokud jste předchozí krok zdárně dokončili, vyčkejte několik hodin. Pak už byste měli vidět kýžený výsledek – úspěšné zahubení mechu, což poznáte podle toho, že začne pozvolna žloutnout.

Nyní přichází těžší etapa – tento „mrtvý“ mech z cesty vedoucí pod přístřešek na auto odstranit. Vezměte kbelík s teplou vodou a kartáč s tvrdými štětinami a pečlivě jím příjezdovou cestu vydrhněte.


Další tipy: Jak na světlení příjezdové cesty / Hliníkové přístřešky na auto

Jak zabránit mechu v návratu na příjezdovou cestu?

Mech má rád stín, pokud tedy vaši příjezdovou cestu v místech, kde se nacházel mech v době posledního čištění, lemují stromy, jejichž větve vytvářejí nad příjezdovou cestou stín, zvažte jejich případně odstranění. Dopřejete tak příjezdové cestě více slunce a současně vytvoříte nepříliš dobré podmínky pro růst mechu.

Kontrolujte také pH půdy v okolí příjezdové cesty, což může podnítit vznik mechu na dlažbě. Nemělo by být nižší než 6, k jeho zvýšení pomůže použití zemědělského vápna.